مدیریت دانش در سازمان‌های مردم نهاد

مدیریت دانش در سازمان‌های مردم نهاد

مقدمه ای بر مدیریت دانش

مدیریت دانش می‏‌تواند با یکپارچه‌‏سازی سرمایه‌‏های دانشی سازمان‏‌ها در بخش‌‏های مختلف و تأثیرگذاری مستقیم بر مفاهیمی مانند یادگیری سازمانی، بازطراحی فرآیندها، اعتلای فرهنگ سازمانی، خلق دانش جدید و تبدیل دانش ضمنی (پنهان) به صریح (آشکار) و نهایتاً رهبری و تصمیم‌‏گیری هوشمندانه، زمینه ارتقای سطح فعالیت‌‏ها و رسیدن به اهداف موردنظر سازمان را فراهم نماید.

در این میان، سازمان‌های مردم نهاد برای پایداری و گسترش خدمات خود به جامعه هدف، نیازمند کشف، خلق، کسب، ذخیره، بکارگیری، توسعه و در یک کلام مدیریت دانش هستند.

دانش چیست؟

به طور خلاصه، دانش مجموعه‌ای از شناخت‌هایی است که افراد برای حل مسئله به کار می‌برند.

هرم دانش

داده‌ها و اطلاعات بر اساس سلسله مراتب زیر پردازش می‌شوند و به حل مسئله و اتخاذ تصمیمات هوشمندانه کمک می‌کنند.

هرم دانش

داده

مجموعه‌ای از حقایق و اعداد پراکنده و سازمان‌دهی نشده‌اند که دربرگیرنده مفهوم مشخصی نیستند، تنها قابل مشاهده و سنجش هستند.

اطلاعات

داده‌های پردازش شده، متمرکز، دسته‌بندی شده و کاربردی هستند که به سؤالاتی از قبیل چرا، چه کسی، چطور و چه وقت پاسخ می‌دهند.

دانش

اطلاعات پردازش شده که دستورالعمل و رویه‌های انجام کار را نشان می‌دهند، دارای سنجه/شاخص‌های مشخص هستند و بسته به نوع پردازش (بنا بر نیاز) خروجی‌های متفاوتی دارند.

خرد

دانشی است که مورد استفاده مداوم قرار گیرد و با ارزش‌ها، تفکرات و شهود فرد/افراد تلفیق شود. فرآیندی است که ما به وسیله آن بین درست و نادرست یا خوب و بد قضاوت می‌کنیم.

رشد ICT در دنیا مدیون نیاز علم مدیریت به تصمیم‌گیری‌های بهینه بود تا مدیران بتوانند با سرعت بیشتری به تحلیل‌های مختلف دسترسی داشته باشند و داشبوردهای تصمیم ساز به تصمیم‌گیری‌های آنان کمک کنند.

به عبارتی، مجموعه علوم کامپیوتر و ICT با این هدف شکل گرفت که بتواند با چنان سرعتی داده را تبدیل به اطلاعات و اطلاعات را تبدیل به دانش کند که شرایط حاکم بر تصمیم گیری را از سطح عدم اطمینان به اطمینان کامل برساند و بدین ترتیب امکان پیش‌بینی سناریوهای مختلف و پیشگیری از خطاهای احتمالی فراهم شود.

مدیریت دانش

بدین ترتیب مدیریت دانش را میتوان فرآیند کشف، خلق، کسب، ذخیره و مستند‌سازی، تبادل، به کارگیری، توسعه و ارزیابی دانشِ مناسب توسط افراد مناسب در زمان و مکان مناسب دانست.

آیا دانش در سازمان مردم نهاد شما به نحوی کارآمد و اثربخش مدیریت می‌شود؟


شبکه های اجتماعی ما:
صفحه اینستاگرام
صفحه آپارات
صفحه یوتیوب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرم شما با موفقیت ارسال شد